The Sky Event

Gökyüzü Etkinliği

Gökyüzü Etkinliği

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank Sanat’ın desteğiyle 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi kapsamında sanat, bilim, mimari ve teknolojinin buluşmasını kutlayarak gökyüzüne uzanacak bir sanat olayı olan “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”ne ev sahipliği yapıyor.

20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı ZERO’nun sanatı ve teknolojiyi birleştiren devrimci prensiplerine paralel olarak planlanan “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”, ilhamını ZERO grubunun II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa sınırlarını aşarak uluslararası bir düşünce akımı haline gelmesini mümkün kılan bir gecelik sergi ve gösterilerden alıyor. Dünya ve Türkiye sanat çevrelerinden önemli isimlerinin ZERO’yu sanat tarihi, teknoloji ve mimari çerçevesinde değerlendireceği konferanslar ile başlayacak etkinlik, sanat ve teknolojinin buluşmasının bir kutlaması olarak ZERO kurucusu sanatçı ve dünyanın en saygın bilim kurumlarından MIT İleri Görsel Çalışmalar Merkezi yöneticisi Otto Piene’nin açık hava heykelleri “Şişme Objeler”in SSM terasındaki bir günlük performansıyla sona erecek.

“The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği” kapsamında, 23 Ekim 2015 Cuma günü Türkiye ve Dünya sanat çevrelerinin önemli isimleri sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, ZERO kurucusu merhum Otto Piene'nin eşi, MIT öğretim görevlisi ve sanatçı Elizabeth Goldring Piene, MIT Müzesi’nde teknoloji ve sanat üzerine küratöryel çalışmalarda bulunan Laura Knott, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Onursal Dekanı ve 2016 İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mark Wigley’in katılımıyla, ZERO'nun dünü, bugünü ve geleceği tartışılacak.

24 Ekim 2015 Cumartesi günü gerçekleşecek gökyüzü performansında ise sanatçılar ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir performans grubu, Otto Piene’nin 1969 yılında yarattığı “Gökyüzü Sanatı” kavramıyla beraber ürettiği “Şişme Objeler”i helyum ile şişirerek canlandıracak, Emirgan’ın gökyüzüne salarak unutulmaz bir performansı SSM’nin Boğaz’a nazır büyük terasına taşıyacaklar. Mitolojik yıldızlardan esinlenen benzersiz açık hava eserleri ile gökyüzü, katılımcıların eşliğinde bulutlar arasında sonsuz bir tuvale dönüşecek.

Bilim, teknoloji ve sanatın bir araya geldiği “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği” ile yarına duyduğu sarsılmaz inanç ile geçerliliğini ve enerjisini bugüne taşıyan uluslararası düşünce akımı ZERO’nun bir parçası olun.

“Gökyüzü Sanatı” Hakkında
ZERO kurucularından Alman sanatçı Otto Piene’nin kariyeri boyunca MIT’de yürüttüğü akademik çalışmalarının bir uzantısı olan “Gökyüzü Sanatı” kavramı, sanatçının sanat, bilim ve teknolojiyi bir araya getiren sanat pratiğinin yanı sıra, II. Dünya Savaşı’na dair yıkıcı tecrübelerinin de yeniden yorumu niteliği taşıyor. Savaş sırasında gece karartmaları ve bombalara sahne olan gökyüzünün, aslında yarına dair olumlu vaatlerle insanın hayal edebileceği en büyük tuval olduğu fikriyle yola çıkarak gökyüzü için eserler üretmeye başlayan Piene, gökyüzü sanatı fikrini “Savaş sırasında gökyüzüne dair keyif duygularının yerini dehşet almıştı. Savaş bittiğinde ise gökyüzünü kutlama dürtüsü ve sevinci ortaya çıktı, bununla beraber de gökyüzü sanatı fikri.” sözleriyle yorumluyor. Bu anlamda 23-24 Ekim’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilecek “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”, olumsuzluk atmosferinde bilgi, yenilik ve umudun kutlamasının yanında geleceğe dair iyimser bir temenni olarak öğrenci ve sanatseverlerle buluşacak.

Etkinlik Programı

23 Ekim Cuma 14:00 – 17:00
Konferans: Beral Madra, Mark Wigley, Elizabeth Goldring Piene, Laura Knott

24 Ekim Cumartesi 14:00 – 18:00
Gökyüzü Performansı

Other Events

Müzede Yoga 2024

5 Haziran - 25 Eylül 2024, Çarşamba

Müzede Yoga 2024

Events

View All