Müze

Hakkında

Müze Hakkında

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul'da Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden Emirgan'da yer almaktadır.

Müzenin ana binası olan köşkün mimari projesi, Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından 1925'de İtalyan mimar Edoardo De Nari'ye sipariş edilmiştir. İnşaat süreci 1927'de tamamlanan köşk, Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmıştır.

1951 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesinden satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü 'Atlı Köşk' olarak anılmaya başlanmıştır. Atlı Köşk'ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümüdür.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı'nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı'nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da Sabancı ailesi tarafından içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne bağışlanmıştır.

Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur. Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.

Manifesto

SABANCI ÜNİVERSİTESİ SAKIP SABANCI MÜZESİ, DÖNÜŞTÜRÜCÜ KÜLTÜREL DENEYİMLER SUNAN BİR BULUŞMA NOKTASIDIR.

Fiziksel ve dijital mekânlarımızda HERKESE AÇIK, ÇOK SESLİ, SINIRLAR ve DİSİPLİNLER ÖTESİ deneyimler sunuyoruz.

Bireyler ve kültürler arasındaki etkileşimin çoğaltıcı gücüne inanıyor; KÜRESEL, BÖLGESEL ve YEREL KÜLTÜR SANAT MİRASI arasında sürekli etkileşim alanları yaratıyoruz.

Koleksiyonlarımızı ve ÜLKEMİZİN BÜTÜNSEL SANAT MİRASINI korumayı, araştırmayı, geliştirmeyi, yorumlamayı önemsiyor; GÜNCEL SERGİLERİMİZ ve etkinliklerimizde, tüm paydaşlarımızla beraber ORTAK DEĞER yaratıyoruz.

ARAŞTIRMA, EĞİTİM ve TEKNOLOJİ alanlarında Sabancı Üniversitesi’yle bütünlük içinde hareket ederek, herkes için, YENİLİKÇİ ve YARATICI ÖĞRENME DENEYİMLERİ sunuyoruz.

SSM

Ziyaret

SSM'nin heykel, çeşme, sütun gibi taş eserlerinin yanı sıra çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği yemyeşil bahçesini, eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde farklı lezzetler sunan MSA'nın Restoranı'nı, ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan the Seed'i keşfedin.

SSM Bahçe

115 bitki çeşidi ile Boğaziçi'nin en güzel noktalarından biri  olan müze bahçemize doğayla iç içe olmaya davet ediyoruz 

the Seed

Sakıp Sabancı Müzesi içinde yer alan the Seed, mimarisi, eşsiz Boğaz manzarası ve mükemmeliyetçi hizmet anlayışı ile ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmakta, seçkin kurum ve markalara hizmet vererek, etkinlikler için farklı konseptlerde çözümler sunmaktadır.

MSA'nın Restoranı

MSA’nın Restoranı, yeme-içme tutkunlarına benzersiz bir restoran deneyimi sunuyor. Dünyanın dört bir yanından ilham alınarak oluşturulan menüler, Boğaz manzarası eşliğinde, MSA şef ve öğrencileri tarafından hazırlanarak servis ediliyor.