Arkeolojik Eserler Koleksiyonu

Kabartmalı Sütun Tamburu

MS 2. yüzyıl

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Yaygın bir buluntu türü olmayan kabartmalı tamburlara örnek mermer parça 2. yüzyıla aittir ve yüzeyinde gigantlar ile tanrılar arasındaki savaşı betimleyen sahneler bulunmaktadır. Yunan mitolojisinde Olympos tanrılarının titanları yeraltına hapsetmesinin ardından Gaia gigantları doğurur ve titanların öcünü almaları için tanrılarla savaştırır. Kehanet, gigantların ancak bir ölümlü tarafından yok edilebileceğini söyler; tanrılar da bu iş için ölümlü Herakles’ten yardım alarak amacına ulaşır.
 
SSM Arkeoloji Koleksiyonu’nda bulunan yüksek kabartmalı tamburda ise dört tanrı ve dört gigant mücadele halinde betimlenir. Bir elinde kalkan ve mızrak tutan tanrıça Athena diğer eliyle bir devi saçlarından tutup kendine doğru çeker. Onun arkasında ayaktaki çıplak erkek figürü başka bir devin başını/saçlarını tutmakta; dev bu esnada kollarını kaldırmış halde kendini kurtarmaya çalışmaktadır. Onları takiben yine ayakta duran çıplak bir erkek tanrı ile bir devin mücadelesi gösterilir. Kabartmanın sonunda ise dizini kırıp oturmuş çıplak bir kadın figürü ayağıyla bir devin topuğuna basarak etkisiz hale getirmeye çalışırken betimlenmiştir. Bu sahnelerde devler de çıplaktır ve diz hizalarından altı yılan şeklinde gösterilmiştir.
 
Kabartmalı tamburlara bir diğer örnek de Kyzikos Antik Kenti’nden çıkartılan ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde  sergilenen 6. yüzyıla ait buluntudur. Yine mitolojik figürlerin betimlendiği ve Hellenistik döneme tarihlenen Ephesos Artemis Tapınağı sütun tamburu ise British Museum koleksiyonundadır.

Detaylar

Koleksiyon
Arkeolojik Eserler Koleksiyonu
Başlık
Kabartmalı Sütun Tamburu
Tarih
MS 2. yüzyıl
Boyutlar
yükseklik: 38 cm; çap: 38 cm
Malzemeler
Mermer
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
400-0245
Telif Hakkı
Fotoğraf © Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

İlgili Eserler

Kompozit Sütun Başlığı

Kompozit Sütun Başlığı

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Arkeolojik Eserler Koleksiyonu

Format

Mermer

Tarih / Dönem

MS 2. yüzyıl

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye