Geri

Leber

Vazo

19. yüzyıl

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Bu vazo, 400-0091 envanter numaralı vazonun çiftidir. Turkuaz bir zeminin üzerinde yaldızlı süslemelere sahiptir. Her iki yüzünde yaldızlı oval çerçevelerin içine yerleştirilmiş birer resim vardır. Vazonun ön yüzünde av konulu bir sahne, arkasında ise, sağ alt köşesinde “Leber” imzasını taşıyan bir göl manzarası görülür. Av sahnesi, Hollandalı ressam Philips Wouwerman’a atfedilen, 1600-1700 civarında yapılmış Retour de chasse ou Le Présent du chasseur (Avdan Dönüş veya Avcının Armağanı) adlı tablonun bir uyarlamasıdır. Sıklıkla av sahneleri resmeden Wouwerman’ın “Leber”e ilham kaynağı olan bu tablosu, günümüzde Louvre Müzesi’nin koleksiyonunda yer alır. 
  
Vazonun ön yüzündeki resimde geri planda bir şato görülür. Ön planda ise av sırasında bir duraklama anı betimlenmiştir. Şaha kalkmış bir at genç bir erkek tarafından sakinleştirilirken, atın binicisi, kendi atından inmekte olan bir kadına yardım etmektedir. Dördüncü bir figür ise sol elinde tüfeği ve sağ elinde doğanı ile beklemektedir. Atların yanındaki av köpeği, avlanmış olan bir tavşanın yanında uzanmaktadır.
 
Vazonun kapağının tepesi, yaldızlı bronzdan yapılmış ters bir meşe palamudu formundadır. Gövdesinin iki yanındaki yaldızlı bronz kulplar, vazoyla birleştikleri noktalarda birer koç başı ile süslenmiştir. Vazonun kapağında, boynunda ve alt kısmında, dekoratif bitkisel motiflerden oluşan yaldızlı süslemeler vardır. Yaldızlı bronz kaidesinin köşelerinde çiçek ve yaprak kabartmaları bulunmaktadır. 

Detaylar

Koleksiyon
Dekoratif Eserler Koleksiyonu
Başlık
Vazo
Sanatçı

Leber

Tarih
19. yüzyıl
Boyutlar
100 x 50 cm
Malzemeler
Porselen, renkli mine, altın ve yaldızlı bronz
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
400-0090
Telif Hakkı
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

İlgili Eserler

Vazo

Vazo

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Dekoratif Eserler Koleksiyonu

Format

Porselen, renkli mine, altın ve yaldızlı bronz

Sanatçı / Yaratıcı

Leber

Tarih / Dönem

19. yüzyıl

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye