Geri

Claire Maglin Rochette

Vazo

19. yüzyıl sonu - 20. yüzyıl başı

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)

Bu vazo, 400-0027 envanter numaralı vazonun çiftidir. Vazonun kapağı, boynu, gövdesi ve ayak kısmı porselendir. Bu bölümler birbirlerine yaldızlı bronz parçalar ile bağlanmıştır. Vazonun kapağında, boynunda, ayağında lacivert ve altın yaldızlı yaprak süslemeleri vardır. Kapağının yaldızlı bronz tutacağı ters meşe palamudu şeklindedir. Vazonun yaldızlı bronz kaidesi, bolluk ve bereketi temsil eden boynuz biçimli cornucopia motifleri ve çiçek kabartmalarıyla süslenmiştir.
 
Kapağın içindeki mühürde, altında “Sèvres” yazısı bulunan iç içe geçmiş iki adet “L” harfi vardır. Bu sembolün ortasında bulunan ve tipik olarak Sèvres Porselen Fabrikası'ndan çıkan parçaların üretim tarihlerine işaret eden “O” harfi, 1767’ye tekabül eder. Gövdeyi çevreleyen kompozisyon, “Claire Maglin-Rochette” imzasını taşır. Maglin Rochette, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başı arasında Sèvres Porselen Fabrikası’nın sanatçılardan biri olan A. Maglin’in kızı ve öğrencisidir. Kapağın altındaki tarih bilgisi ile Maglin Rochette’in yaşadığı dönem arasındaki uyuşmazlık, porselen vazo ve üzerindeki resmin farklı zamanlarda yapılmış olabileceğini düşündürür.
 
Vazonun gövdesinde, küçük bir gitar çalmakta olan bir kadın figürü görülmektedir. Kadın, flüt ve klarnet çalan, dans eden putti figürleri ile çevrilidir. Putti (tekili putto), genellikle çıplak ve bazen kanatlı, tombul erkek çocuklar olarak tasvir edilen mitolojik figürlere verilen isimdir. Bu grubun bir yanında kırmızı gelincikler, diğer yanında beyaz çiçekler ve vazonun çeşitli yerlerinde uçmakta olan putti figürleri görülür. Pastel pembe, mavi ve yeşil renklerin kullanıldığı bu vazonun üzerindeki putti figürlerinin çoğunlukla müzik enstrümanları taşıyor olması, müzik temasına işaret etmektedir. Bu figürler, 18. yüzyılda ortaya çıkan Rokoko tarzının oyuncu ve romantik ruhunu yansıttıkları için 19. yüzyıl boyunca porselen ressamları tarafından da sıklıkla tercih edilmiştir.

Detaylar

Koleksiyon
Dekoratif Eserler Koleksiyonu
Başlık
Vazo
Tarih
19. yüzyıl sonu - 20. yüzyıl başı
Boyutlar
163 x 40 cm
Malzemeler
Porselen, renkli mine, altın ve yaldızlı bronz
Bulunduğu Yer
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (Emirgan, İstanbul, Türkiye)
Obje Numarası
400-0028
Telif Hakkı
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

İlgili Eserler

Vazo

Vazo

Detaylı İncele

Kategoriler

Konu

Dekoratif Eserler Koleksiyonu

Format

Porselen, renkli mine, altın ve yaldızlı bronz

Sanatçı / Yaratıcı

Claire Maglin Rochette

Tarih / Dönem

19. yüzyıl sonu - 20. yüzyıl başı

Coğrafi Konum

İstanbul, Türkiye