4 Aralık 2011

Üçüncü Göz

Üçüncü Göz

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Newsweek tarafından günümüzün en önemli 10 çağdaş sanatçısı arasında gösterilen Fransız sanatçı Sophie Calle’i ağırladığı “Son Kez, İlk Kez” adlı sergisine paralel olarak, Psike İstanbul Derneği iş birliği ile dikkat çekici bir panel düzenliyor. Görme duyusunun başrolde olduğu, ziyaretçileri sarsıcı bir yolculuğa çıkaran serginin etkinlikleri kapsamında 4 Aralık Pazar günü saat 14:00-15:30 arasında düzenlenecek Üçüncü Göz adlı panelde, serginin zengin çağrışımları psikanalitik, kültürel, sosyal, gelişimsel ve sanatsal açıdan ele alınacak.

Nilüfer Güngörmüş Erdem’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ve katılımın ücretsiz olduğu panelde, Nayla De Coster, Melis Tanık Sivri, Meral Erten ve Yavuz Erten analizlerini dinleyicilerle paylaşacak. Panelde, psikanalitik bir kavram olan “perde anı” (screen memory) ve “üçüncü göz olarak kamera”, görme/görülme ve yaratıcılık ilişkisi, körlüğün yaşam ve ölümle etkileşimi açılarından irdelenecek. Panelin konuşmacıları ve moderatörü, Uluslararası Psikanaliz Birliği'ne bağlı Türkiye Psikanaliz Çalışma Grubu Psike İstanbul’unüyesi psikanalist ve psikanalist adaylarından oluşuyor.

Panel, 31 Aralık’ta sona erecek sergiyi henüz görmeyen sanatseverler için bir fırsat niteliği taşıyor. SSM’nin sergiyle paralel düzenlediği bir diğer etkinlik olan eğitim atölyeleri ise 31 Aralık’a dek devam ediyor.

Diğer Etkinlikler

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

4-9 Haziran 2024

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle