15 Mart 2022

Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi

Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi

Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış, kendisi de önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile de ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin hayatı ve sanatına ışık tutan etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Ivan K. Ayvazovski ve sanatı üzerinden imparatorluk, kimlik ve coğrafya/mekân üzerine çalışmaları olan Dr. Fatma Coşkuner sergi kapsamında “Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Konferans, 19. yüzyıl ve bu yüzyılda gelişen tarih bilincine, özellikle Abdülmecid Efendi’nin babası Abdülaziz zamanında gelişen tarih bilincinin görsel sanatlar aracılığıyla temsiline; padişah portreleri üzerinden padişahın temsilinin yaygınlaşmasına ve bunun bir “halkla ilişkiler” malzemesine dönüşmesine odaklanacak, Abdülaziz – Chlebowski – Ayvazovski iş birliklerini açıklayıp, Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi’nin karşılıklı etkileşimini ele alacaktır. Bu etkileşim hem Osmanlı hem de Rus kaynaklardan bazı hatıratlardan alınan örneklerle işlenecektir. İkilinin İstanbul tasvirleri ve İstanbul’un bir imparatorluk başkenti, dini bir merkez ve Karadeniz bölgesindeki düğüm noktası olarak kültürleri birbirine bağlamaktaki rolü ve sanatçıların gözünde nasıl bir sınır bölgesi olduğu tartışılacaktır. Klasik Oryantalist bir bakış yerine, İstanbul’a Doğu’dan/Karadeniz’den bakmak, onu efsanevi bir egzotik masal şehri olmaktan çıkarmak, ona dair çok katmanlı bir okuma sunmak hedeflenmektedir. 

Abdülmecid Efendi (1868-1944)
Siste Kalyon
Tuval üzerine yağlıboya
110,5x76 cm
Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu


Önemli bilgiler:

– Konferans, Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilir. Konferansa katılım linki, kayıt işlemi sonrası gönderilecek e-postada paylaşılacağı için e-posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.
– İnternet bağlantısından doğabilecek aksaklık ve mağduriyetlerden SSM sorumlu değildir.
– Katılımcıların, çevrimiçi programları veya bu programlar sırasında kullanılan her türden görsel, işitsel, yazılı materyali kaydetme, kopyalama, çoğaltma ve üçüncü kişilerle paylaşma hakkı yoktur. Aksi davranışlarda yasal sorumluluk katılımcıya aittir.  

Günler ve Biletler

Etkinlik

Ücretsiz

Konferans - Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi
Kayıt Ol (Tükendi)

Konferans - Karadeniz’den İstanbul’a Etkileşimler: Ayvazovski ve Abdülmecid Efendi

Konuşmacı: Fatma Coşkuner

15 Mart Salı, 16.00

Çevrimiçi

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

4-9 Haziran 2024

Müzede Suare: Başka Renkler, Sesler, Yüzler

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle