16 Kasım 2022

Yaşayan Piramit: Bitkilendirme Tasarımı ve Evreleri

Yaşayan Piramit: Bitkilendirme Tasarımı ve Evreleri

1960’lardan günümüze ekolojik sanatın öncülerinden Agnes Denes’in Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen Yaşayan Piramit sergisi, sanatçının pratiğine ışık tutan bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki varlığımızın bir metaforu olarak doğayla ilişkimizi canlandıran Yaşayan Piramit isimli yerleştirmesi, 1969'da kaleme aldığı Manifesto ile birlikte SSM’nin bahçesinde sergilenirken; sergiye eşlik eden “Yaşayan Piramit Konuşmaları” başlıklı program onun nazik, güçlü, kapsayıcı ve ilham verici sanatsal pratiğini mercek altına alıyor.

Program kapsamındaki konuşmalar, Nadir Bitki Fidanlığı’nın kurucusu Fatih Koçak ile devam ediyor. 16 Kasım saat 17.00’de gerçekleşecek “Yaşayan Piramit: Bitkilendirme Tasarımı ve Evreleri” başlıklı konuşma; doğal yaşam döngüsüne sahip, mekâna özgü bir eser olan Yaşayan Piramit’in taşıdığı iki yüz elli beş tür ve iki bin yedi yüz dört adet bitki ve çiçeği ele alıyor. Türler, temalar, kurgular, kompozisyonlar ve yerleştirmeler üzerinden ilerleyen konuşma, eserin bitki örtüsündeki değişime de odaklanacak. 

Farklı cephelerindeki güneş ve gölge miktarına göre yerleştirilen, İstanbul’un kent florası içinden seçilen bu bitki ve çiçekler sergilendiği süre içinde evrim geçirecek. Bitkiler filizlenecek, çiçek açacak, bazıları tohuma kaçacak, bazıları ölecek. Uygarlığının en ikonik biçimlerinden biri olan piramidin doğa ile etkileşimindeki organik gelişim gözler önüne serilecek.

Önemli Bilgiler: 
- Etkinlik, müze konferans salonunda gerçekleştirilir. Etkinliğe katılım ücretsizdir.  

Multimedya

Diğer Etkinlikler

Müzede An'da Sanat Terapi Atölyesi
EtkinlikAtölye

23 Eylül 2023

Müzede An'da Sanat Terapi Atölyesi

Etkinlikler

Tümünü Görüntüle