Serginin Hikâyesi

Salvador Dalí

© Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008
© Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008

Salvador Dalí

(1904-1989)

20. yüzyılın büyük sanatçılarından ancak birkaçı kendi yapıtının alfası ve omegası haline gelmek, yani sanatçıyı hem bir mit, hem de bir mit yaratıcı, dolayısıyla da kitle kültürünün bir ikonu olarak inşa etmek konusunda bu kadar başarılı olabilmiştir. Salvador Dalí’nin, çağdaş sanat üretimiyle pek çok ortak özelliklere sahip bu yanı, onun bir öncü, şöhreti sanatın nüfus edeceği bir platform haline getirmek konusunda bir çığır açıcı olarak tanımlanmasına yol açar. 21. yüzyılda bize, sadece yapıtın yaratıcısının kişiliği yanında ikincil konumda kaldığı bir sanat gösterisini seyre dalmak üzere gözlerimizi açık tutmak kalır. Sanat tarihinin hiçbir bölümünde Dalí’nin gözlemlerinin –yani her sanat tezahürüne değişmez bir biçimde egonun yüceltilmesinin, kendi portresini yaparak damgasını vurmasının- doğruluğu bu denli açıkça kanıtlanmamıştır. Dalí, insan neyin resmini yaparsa yapsın sonucun daima kendi portresi olacağını öne sürmüştür.

Salvador Dalí'nun Hayatı ve Sanatı

“Sürrealizm yıkıcıdır, ancak yalnızca görüşümüzü sınırlayan prangaları yok eder.”

Salvador Dalí

Sergi Hakkında

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 20 Eylül 2008 - 1 Şubat 2009 arasında, Gala-Salvador Dalí Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergisiyle, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizm akımının temsilcisi Salvador Dalí'nin eserlerine ev sahipliği yaptı. Gala-Salvador Dalí Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olan İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí, sanatçının çocukluk yıllarından başlayarak, son yaratıcı günlerine uzanan kapsamlı bir retrospektif sundu. Vakfın Dalí Çalışmaları Merkezi Yöneticisi Montse Auguer Teixidor’un küratörü olduğu sergide, sanatçının yağlıboya tablolar, çizimler ve grafiklerden oluşan 270 eserinin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar da yer aldı.

Dönemler ve Eserler

Küçük yaşlardan itibaren resim çizen Salvador Dalí (1904-1989), ilk olarak babasının sanatçı ve entelektüel hamisi olarak bilinen Pichot ailesiyle ilişkisi sayesinde sanatla yakından ilgilenmeye başladı. Bu aileden ressam Ramón Pichot’yu (1872-1925) kendine model aldı. Aynı zamanda memleketi Figueres’te ressam ve gravür sanatçısı Juan Núñez’in (1877-1963) çizim kurslarına devam etti ve kısa sürede chiaroscuro tekniğini öğrendi. Bu dönemde Fransız izlenimcilerinden etkilendiğini söyleyen Dalí, bir yandan da klasiklere ilgi duymakta, okul dergisinde Goya (1746-1828), El Greco (Domenico Theotokopulos, 1541-1614), Dürer (1471-1528), Leonardo da Vinci (1452-1519), Michelangelo (1475-1564) ve Velázquez (1599-1660) hakkında makaleleri yayımlanmaktaydı. Eğitimi sırasında başlıca temaları ailesi, arkadaşları, kendisi ve manzaraydı; baş gaileleri ise ışık, renk ve teknikti. Annesinin 1921’deki ölümü ve San Fernando Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi Özel Resim, Heykel ve Gravür Okulu’nda öğrenime başlamak üzere Madrid’e taşınması, sanatçının hem sanatsal hem de kişisel ufkunun genişlemesi anlamına geliyordu. Burada avangard çevrelere girerek kübizm ve fütürizmle tanıştı, kısmen de olsa bu akımların meydan okumalarını benimsedi. Café Pombo’nun edebi tertulia’larına (İber Yarımadası veya Latin Amerika’da, edebi ya da sanatsal yanı ağır basan toplantılar) katılan Dalí, bu dönemde ressam Rafael Barradas (1890-1929), Birinci Dünya Savaşı sonrasının edebiyat hareketi Ultraízmin takipçileri ve daha niceleriyle bir araya geldi.

Katalog

İstanbul'da Bir Sürrealist

Sergi kataloğu, sanatçının 20. yüzyıl sanat tarihindeki yerinin, ikonografisinin ve özgün duruşunun incelendiği makalelere yer veriyor. Serginin küratörü, Gala-Salvador Dalí Vakfı Dalí Çalışmaları Merkezi Yöneticisi Montse Aguer Teixidor, “Salvador Dalí: Bir Retrospektif” başlıklı yazısında, sanatçının çocukluğundan başlayarak hayatına ve sanatsal gelişimine ayrıntılı bir bakış sunuyor. Makalede Dalí’nin sanatsal dönemleri kronolojik bir kurguyla izleniyor ve ikonografisindeki dönüşüm de örneklerle ele alınıyor. Şair ve yazar Ferit Edgü ise “Gerçeküstücülük ve Dalí” başlıklı makalesinde Dalí’nin sürrealist grupla gelgitli ilişkisini ve bu akıma sağladığı açılımı irdeliyor.

© Salvador Dalí, Fundació Gala-Salvador Dalí, VEGAP, 2008

Picasso İstanbul’da

Konferanslar

Shape
Shape
Shape
Shape

Çocuklar İçin

Ben Dalí

Çocuk Atölyesi Karışmış Hayvanlar

Diğer Çevrimiçi Sergiler

Monet’nin Bahçesi

09 Ekim 2012 - 06 Ocak 2013

Monet’nin Bahçesi

Çevrimiçi Sergiler

Tümünü Görüntüle