İçsel Bakış Deneyimi

Müzede An'da

Müzede An'da Hakkında

Müzede An’da, Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) tarafından Dışavurumcu Sanat Terapi Uygulayıcısı Seren Pehlivanoğlu İlkdoğan ile işbirliği içerisinde geliştirilmiştir. Sanat terapisi ve farkındalık ilkelerinden ilham alan proje, yavaşlamaya ve odaklanmaya olanak sağlarken, mevcut anın içinde geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen zihni sakinleştirmeye ve duyguları gözlemlemeye yardımcı olur. Sanata içsel bakış deneyimi, eserlerin derinlemesine incelenmesine ve esere yansıyan duygu ve düşüncelerin anlamlandırılmasına aracı olmak üzere kurgulanmıştır. Müze ziyaretine bu yöntemi dahil etmek, eser, sanatçısı ve izleyici arasında öznel bir bağ kurulmasına olanak sağlar. 

Müzede An’da, SSM koleksiyonundan seçilmiş on eseri farklı bir şekilde deneyimlemenizi sağlayacak bir sesli rehberdir. Müzenin galerilerinde ve bahçesinde eserlerin yanında yer alan QR kodları okutarak bireysel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Eğer müzede değilseniz, dilediğiniz zaman Müzede An’da Seçkisi’nde yer alan eser görsellerini inceleyebilir, ses kayıtlarını eş zamanlı dinleyerek bu deneyime dahil olabilirsiniz.

Müzede An’da kapsamında seçilen eserlerden Halil Paşa’nın Şakayıklar ve Kadın isimli tablosu üzerine bir sanat yönergesi bulunmaktadır. Yönerge bir sanat birikimi gerektirmemektedir ve her yaştan sanat izleyicisi tarafından uygulanabilir. Eser sayfasında bulunan bu yönergeyi takip ederek yaratıcı sürece dahil olabilir, yeni olasılıklara alan açabilirsiniz. 

Müzede An'da Seçkisi

Bu bölümde SSM Resim ve Heykel Koleksiyonu’ndan seçilen eserlere yönelik hazırlanan sanat ile farkındalık deneyim rehberleri sunulmaktadır. Müze içinde ve dışında katılmanız için sunulan sesli rehberlerin yanı sıra eserlerle ilgili ayrıntılı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Etkinlikler